تبلیغات
معلم در دیدگاه اسلام - توصیف های ائمه در موردتعلیم دهنده
مدیریت
آمار وبلاگ
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب ارسال شده: عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

درباره وبلاگ

آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظر شما درباره ی وبلاگ چیست؟

لینك دوستان
توصیف های ائمه در موردتعلیم دهنده
حضرت رسول اكرم صلى الله علیه و آله فرمودند: هر كه راهى رود كه در آن دانشى جوید، خدا او را به بهشت برد و براستى فرشته ها براى طالب علم پرهاى خود را فرونهند به نشانه رضایت از او، و این محقق است كه براى طالب علم هر كه در آسمان و در زمین است آمرزش خواهد تا برسد به ماهیان دریا، فضیلت عالم بر عابد چون فضیلت ماه است بر ستارگان در شب چهارده . و براستى علما وارثان پیغمبرانند.
امیر المؤ منان على ابن ابیطالب علیه السلام خطاب به طالب علم مى فرمایند:
اى طالب علم ، براستى عالم سه نشانه دارد:
علم و حلم و خموشى . و عالم نما هم سه علامت دارد: نسبت به بالادست نافرمان است ؛ و به زیر دست ستم كند به وسیله غلبه بر او؛ و پشتیبانى از ستمكاران نماید.
معاویة بن وهب گوید:
از امام صادق علیه السلام شنیدم كه مى فرمود: طلب علم كنید و با حلم و قار، خود را بیارایید و نسبت به شاگردان خود تواضع كنید و نسبت به استاد خود هم تواضع كنید، دانشمندان جبار و قلدر نباشد جبار و قلدر نباشید تا شیوه باطل شما حق علم را از میان ببرد.
امام خمینى ره درباره وظایف مسؤ ولیتهاى معلمان نسبت به متعلمان مى فرمایند:(126)
شما آقایان معلمین و همه معلمانى كه در سراسر كشور هستند و همه اساتیدى كه در دانشگاهها هستند، مسؤ ولند نسبت به امانتى كه خداى تبارك و تعالى و اولیاى اطفال به شما سپرده اند ممكن است در ضمن همین پنجاه نفر كه شما تعلیم مى دهید، شخصى پیدا شود كه بعدها یك مقام عالى داشته باشد، مراتب عالیه كشور دست او بیاید، اگر چنانچه همین یك نفرى كه پیش شما بوده و بعد هم رفته پیش كشان دیگر تا رسیده به آن آخر، یك تربیت فاسدى بشود؛یعنى یا تعلیمى باشد كه هیچ كارى به این نداشته باشد كه باید تربیت انسانى هم بشود یا خداى نخواسته معلم منحرفى باشد و این كودك از اول و بعد هم در مراتب دیگر تحت یك ترتبت انحرافى واقع شود، ممكن است یك نفر، یك كشور را به باد فنا بدهد.......(127)
...معلم امانتدارى است كه غیر از همه امانتها است ، انسان امانت اوست ، امانتهاى دیگر را اگر كسى خیانت به آن بكند خلاف كرده است ، اما امانت اگر انسان شد، اگر خداى نخواسته به این امانت خیانت شد، یك وقت مى بینید خیانت به یك ملت است ، خیانت به یك جامعه است ، خیانت به اسلام است ؛ بنابراین ، شغل معلمى ، در عین حالى كه بسیار شریف و ارزنده است ، از باب این كه شغل انبیاست كه براى انسان سازى آمده بودند، لكن مسؤ ولیت بسیار بزرگ است چنانكه مسؤ ولیت انبیا هم بسیار بزرگ بود.
شما مردمى عادى نیستید، شماها معلم نسلى هستید كه در آتیه ، هم مقدرات كشور به آن نسل سپرده مى شود، شما امانتدار چنین نسلى هستید و تربیت شما باید همراه با تعلیم باشد.(128)ارسال توسط محمد مهدی پولادی | تاریخ : پنجشنبه 1 اردیبهشت 1390 | نظرات ()
عناوین آخرین مطالب ارسالی
نمایش نظرات 1 تا 30